درباره رفتینگ

درباره رفتینگ

درباره رفتینگ

تصور کنید همراه با دوستان سوار بر قایقی پارویی با جریان آب رودخانه همسفر هستید.

از کنار دشت‌ها، ‌مزارع سرسبز و آبادی‌ها گذر کرده و روستاییان برایتان دست تکان می‌دهند. از میان کوه‌های سر به فلک کشیده و جنگل‌های انبوه می‌‌گذرید و حیواناتی را که در ساحل رودخانه آبتنی می‌کنند تماشا می‌کنید.

به سکوت طبیعت گوش فر داده و صدای جریان آب به شما آرامش بی‌وصفی می‌دهد. ناگهان صدای امواج خروشان را می‌شنوید که در فاصله‌ای نه چندان دور انتظار شما را می‌کشند.

هیجان سراپای وجودتان را می‌گیرد و برای رویارو شدن با امواج متلاطم آماده می‌شوید، جای خود را درقایق محکم می‌کنید، به آرامی‌ وارد امواج شده، ولی در یک چشم به‌هم زدن تکان‌های شدیدی به قایق وارد می‌شود، از همه طرف به رویتان آب ریخته می‌شود و برای لحظاتی نمی‌توانید دوستان خود و محیط اطراف را به‌طور واضح ببینید و صدای یکدیگر را به‌صورت منقطع می‌شنوید. لحظاتی شورانگیز را با تمام وجودتان حس می‌کنید.

جریان آب کم‌کم آرام شده و دوباره احساس آرامش خواهید کرد. ساحلی بکر و تمیز از دور نمایان می‌شود، توقف می‌کنید، قایق را به بیرون از آب کشیده، وسایل خود را از آن خارج کرده و چادرهای خود را روی ماسه‌های ساحلی برپا می‌کنید.

حال وقت آن رسیده که آتشی برپا کرده و با استفاده از آن غذایی لذیذ درست کرده و میل کنید. پس از صرف غذا در کنار یکدیگر خاطرات خود را مرور کرده و از هم‌صحبتی با سایر همسفران لذت می‌برید….

با صدای آرام‌بخش آب رودخانه به خوابی عمیق فرو می‌روید و صبح زودبا صدای آواز پرندگان از خواب برمی‌خیزید. پس از صرف صبحانه وسایل خود را جمع کرده و انرژی فراوان آماده به آب انداختن قایق و ادامه این سفر هیجان‌انگیز و رؤیایی می‌شوید….

آیا می‌دانید که تحقق رؤیای فوق بسیار ساده و امکان‌پذیر است؟ امروزه در دنیا شاخه‌ای از گردشگری به نام «رفتینگ» وجود دارد که این امکان را به شما می‌دهد سفرهایی ناب و دل‌انگیز را در رودخانه‌ها تجربه کنید.

رفتینگ یعنی کلک سواری یا قایقرانی در رودخانه که از سالیان دراز در دنیا و مخصوصا کشور عزیزمان رونق داشته است. کلک‌ها یا قایق‌های رفتینگ اولیه ساده‌ترین شکل حمل‌ونقل انسان در آب بوده‌اند و از آنها برای کوچ و جابه‌جایی، شکار و یا حمل بار استفاده می‌شده است. در زمان‌های قدیم برای ساختن کلک‌ها تنه و شاخه درختان و یا نی‌ها را به هم می‌بستند. کلک‌های امروزی از محفظه‌های لاستیکی بادی مجزا از هم تشکیل شده است (لاستیکی چند لایه، بسیار بادوام با قابلیت انعطاف زیاد). امروزه رفتینگ یا کلک‌‌سواری به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های تفریحی-ورزشی برای خانواده‌ها و جوان‌ها بدل گشته‌است.

آیا می‌دانید در ایران رودخانه‌های بسیاری دارای قابلیت رفتینگ هستند؟ بیشتر این رودخانه‌ها نظیر خراسان، بختیاری، ‌آب سیروان، ‌زاب، دز، زاینده‌رود، ‌کارون و… در منطقه زاگرس واقع شده‌اند.

البته رودخانه‌های دیگری در منطقه البرز و در نزدیکی تهران دارای این قابلیت هستند: شامل سفید رود، ‌کرج، جاجرود و… که در فصل پرآبی مناسب چنین فعالیتی هستند. سفرهای رفتینگ می‌توانند از چند کیلومتر تا چندصد کیلومتر اجرا شوند. در سفرهای بیش از یک‌روز می‌بایست تجهیزات و لوازم کمپینگ و آشپزی نیز در قایق حمل شود.

درباره رفتینگ و انواع قایق‌های مورد استفاده در رفتینگ طول قایق‌ها از ۵/۳ تا ۶ متر و عرض آنها بین ۸/۱ تا ۵/۲ متر است. ظرفیت این نوع قایق‌ها بین ۴ تا ۱۲ نفر است. به قایقی که از آن برای حمل قایقرانان استفاده می‌شود قایق پاروزنی یا Paddle Raft و قایقی که تدارکات و بار را حمل می‌کند قایق تدارکات یا Cargo Raft گفته می‌شود.